Sterownik jako mózg maszyny CNC

maszyny CNC

Maszyny CNC niewątpliwie zrewolucjonizowały przemysł. Sprawiły, że obróbka detali stała się nie tylko szybka, ale też niezwykle precyzyjna. Maszyny CNC sprawdziły się zarówno produkcji mało-, jak i wieloseryjnej, a dzięki nim wydajność wielu firm weszła na zupełnie nowy poziom. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nowoczesne sterowniki, które śmiało można nazwać mózgami maszyn CNC. Za co odpowiadają sterowniki? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Za co odpowiada sterownik?

Sterowniki maszyn CNC to niewielkie urządzenia mikroprocesorowe. To właśnie one kontrolują procesy, które zachodzą w danej obrabiarce. Sterownik komunikuje się z komputerem maszyny i zarządza pracą silników maszyny zgodnie z oczekiwaniami jej operatora. Urządzenie sterujące odpowiada zarówno za sterowanie punktowe, jak i odcinkowe. Czym one są?

Sterowanie punktowe i odcinkowe

Sterowanie punktowe jest stosunkowo proste. Polega ono na dokładnym umiejscowieniu narzędzia obrabiającego w konkretnym miejscu względem obrabianego detalu. Sterowanie punktowe jest najczęściej wykorzystywane m.in. w wiertarkach CNC. Sterowanie odcinkowe z kolei ma na celu umieszczenie narzędzia obrabiającego względem przedmiotu tak, by następnie przemieszczało się ono po określonym torze. Jak łatwo można się domyślić , sterowanie odcinkowe znajduje zastosowanie m.in. we frezowaniu i toczeniu CNC.

Jak programuje się sterowniki CNC?

Sterowniki maszyn CNC programuje się w języku G code. To właśnie dzięki skrupulatnie napisanemu kodowi maszyna wie, co ma robić. G code można tworzyć na różne sposoby. Kod wystarczy napisać w edytorze tekstu i przenieść do obrabiarki, lub też wprowadzać bezpośrednio na pulpicie sterującym obrabiarki. Ostatnia metoda to wygenerowanie kodu programem typu CAM po przetworzeniu przez postprocesor przeznaczony dla konkretnej maszyny. Podstawowe komendy G-code można znaleźć w Polskiej Normie będącej tłumaczeniem normy ISO. Co ciekawe, niektórzy producenci obrabiarek wykorzystują własne języki programowania.

Zapytanie ofertowe na zakup lasera światłowodowego