Maszyny CNC niewątpliwie zrewolucjonizowały przemysł. Sprawiły, że obróbka detali stała się nie tylko szybka, ale też niezwykle precyzyjna. Maszyny CNC sprawdziły się zarówno produkcji mało-, jak i wieloseryjnej, a dzięki nim wydajność wielu firm weszła na zupełnie nowy poziom. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nowoczesne sterowniki, które śmiało można nazwać mózgami maszyn CNC. Za co odpowiadają sterowniki? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Za co odpowiada sterownik?
Sterowniki maszyn CNC to niewielkie urządzenia mikroprocesorowe. To właśnie one kontrolują procesy, które zachodzą w danej obrabiarce. Sterownik komunikuje się z komputerem maszyny i zarządza pracą silników maszyny zgodnie z oczekiwaniami jej operatora. Urządzenie sterujące odpowiada zarówno za sterowanie punktowe, jak i odcinkowe. Czym one są?
Sterowanie punktowe i odcinkowe
Sterowanie punktowe jest stosunkowo proste. Polega ono na dokładnym umiejscowieniu narzędzia obrabiającego w konkretnym miejscu względem obrabianego detalu. Sterowanie punktowe jest najczęściej wykorzystywane m.in. w wiertarkach CNC. Sterowanie odcinkowe z kolei ma na celu umieszczenie narzędzia obrabiającego względem przedmiotu tak, by następnie przemieszczało się ono po określonym torze. Jak łatwo można się domyślić , sterowanie odcinkowe znajduje zastosowanie m.in. we frezowaniu i toczeniu CNC.
Jak programuje się sterowniki CNC?
Sterowniki maszyn CNC programuje się w języku G code. To właśnie dzięki skrupulatnie napisanemu kodowi maszyna wie, co ma robić. G code można tworzyć na różne sposoby. Kod wystarczy napisać w edytorze tekstu i przenieść do obrabiarki, lub też wprowadzać bezpośrednio na pulpicie sterującym obrabiarki. Ostatnia metoda to wygenerowanie kodu programem typu CAM po przetworzeniu przez postprocesor przeznaczony dla konkretnej maszyny. Podstawowe komendy G-code można znaleźć w Polskiej Normie będącej tłumaczeniem normy ISO. Co ciekawe, niektórzy producenci obrabiarek wykorzystują własne języki programowania.