eniro - blog

Charakterystyka obróbki wibrościernej i jej zastosowanie

Obróbka wibrościerna jest metodą umożliwiającą wygładzanie i polerowanie różnych powierzchni, najczęściej niewielkich elementów. Oparta jest na mechaniczno-chemicznej metodzie wykańczania różnych powierzchni. Podczas tego procesu detale przemieszczają się w mieszance kształtek tworzywowych bądź ceramicznych. Wykorzystując tą metodę, korzysta się również z płynów technologicznych ułatwiających obróbkę oraz wody, które znajdują się w czaszy roboczej urządzenia wibracyjnego.

Obróbka CNC a tradycyjna. Zestawienie porównawcze

Precyzyjna obróbka metalu jest wykonywana dzięki urządzeniom pozwalającym na jego skrawanie – tokarkom, frezarkom i wiertarkom. Umożliwiają one uzyskanie odpowiedniego kształtu przy zachowaniu wymaganej jakości wykończenia powierzchni oraz założonej dokładności wymiarowej. Maszyny używane przy obróbce metali mogą być sterowane tradycyjnie lub komputerowo. Specyfika obróbki CNC oraz metod klasycznych, choć pozwala na uzyskiwanie zbliżonych efektów, jest jednak inna.

Sterownik jako mózg maszyny CNC

Maszyny CNC niewątpliwie zrewolucjonizowały przemysł. Sprawiły, że obróbka detali stała się nie tylko szybka, ale też niezwykle precyzyjna. Maszyny CNC sprawdziły się zarówno produkcji mało-, jak i wieloseryjnej, a dzięki nim wydajność wielu firm weszła na zupełnie nowy poziom. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nowoczesne sterowniki, które śmiało można nazwać mózgami maszyn CNC. Za co odpowiadają sterowniki? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Jak wywiercić otwór w aluminium dbając o jakość wykończenia?

Wiercenie jest rodzajem obróbki skrawaniem, które polega na usuwaniu warstwy materiału, który jest obrabiany i zamianie go na wióry. Proces ten w wypadku wiercenia wykonywany jest specjalnym narzędziem stworzonym do tego celu, czyli wiertłem, w wyniku którego otrzymujemy otwór o przekroju najczęściej kołowym, ale nie tylko. Przy zastosowaniu specjalnych wierteł oraz metody wiercenia wtórnego możliwe jest także uzyskanie otworów wielokątnych.

Narzędzia i techniki używane do cięcia aluminium

Największą trudnością przy obróbce aluminium i jego stopów jest zachowanie tego metalu podczas cięcia i skrawania. W zależności od stanu utwardzenia stopu może on być ciągliwy, kruchy lub twardy i to właśnie twardość obrabianego elementu jest głównym wskaźnikiem przy doborze narzędzia. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób dobierać narzędzia do cięcia aluminium.

W jakich dziedzinach przemysłu wykorzystuje się obróbkę wibrościerną?

W wielu branżach przemysłu jednym z etapów produkcyjnych jest obróbka wibrościerna, która pozwala nadać określony kształt właściwości wykańczanej powierzchni do dalszej obróbki. Polega ona na precyzyjnym usuwaniem gratu, zadziorów czy ostrych krawędzi, które powstają na linii produkcyjnej, np. podczas spawania. Dziś chcemy zastanowić się bliżej, w jakich dziedzinach przemysłu wykorzystuje się obróbkę wibrościerną w kontekście zalet i możliwości wykończeniowych, jakie daje ten rodzaj wykańczania elementów produkcyjnych?

Zapytanie ofertowe na zakup lasera światłowodowego