Obróbka laserowa metali - krok po kroku

Obróbka laserowa metali

Cięcie laserowe jest obecnie uznawane za najbardziej innowacyjną technologię obróbki metali. Zawdzięcza to przede wszystkim ogromnej precyzji, efektywności, a także możliwości zastosowania przy wielu różnych stopach. Czym jeszcze charakteryzuje się ta metoda i jak przebiega krok po kroku?

Maszyny wykorzystywane do obróbki laserowej 

Współcześnie stosuje się urządzenia, które przesyłają wiązkę laserową do głowicy za pomocą światłowodu. Ich zaletą są mniejsze koszty eksploatacji, a także znacznie szersze zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Takie mechanizmy zużywają również zdecydowanie mniej energii elektrycznej, aniżeli urządzenia pierwszej generacji.

Laserowa obróbka metali krok po kroku

Proces cięcia za pomocą lasera rozpoczyna się od zaprogramowania urządzenia do wykonania odpowiedniej pracy. W tym przypadku niezbędna jest gruntowna wiedza odnośnie obsługi oprogramowania technicznego, co pozwoli wpisać do systemu parametry obrabianego elementu
(dokładność jest szczególnie niezbędna przy bardziej skomplikowanych kształtach). Następny krok to ulokowanie materiału w przestrzeni tnącej, która różni się wielkością w zależności od urządzenia. Po określeniu parametrów cięcia, pracownik może przejść do ustawienia wysokości po której będzie poruszał się laser, choć wiele nowoczesnych maszyn robi to automatycznie. W przypadku produkcji większej liczby elementów istotne jest, aby pierwszy obrobiony detal przeszedł gruntowną kontrolę pod względem wymogów zleceniodawcy tak, aby kolejne elementy były jednakowe i nie wymagały jakichkolwiek korekt.

Zalety obróbki laserowej metali 

Technologia ta ceniona jest m.in. ze względu na możliwość wykonywania nawet bardzo małych detali z dużą dokładnością (nawet do 0,001 mm), produkcji dowolnej liczby elementów o identycznych parametrach oraz praktycznie pełnej automatyzacji i niezawodność procesu. Obróbka laserem metali oraz innych tworzyw ceniona jest ponadto za oszczędność surowca dzięki wąskim szczelinom cięcia.
Jeśli poszukują Państwo doświadczonego partnera do obróbki metali w tym także obróbki laserowej, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zapytanie ofertowe na zakup lasera światłowodowego