Technologia CNC to sterowany komputerowo proces produkcyjny, dzięki któremu możliwe jest wytwarzanie niezwykle precyzyjnych części. Stosuje się ją w wielu branżach dla podniesienia jakości usług. W jaki sposób wykorzystuje ją branża budowlana? Przeczytaj nasz wpis.
Najpopularniejszymi urządzeniami CNC w przemyśle są tokarki i frezarki. Ich dokładność, sięgająca często 0,01 mm, pozwala na idealne dopasowanie części. Ma to wpływ nie tylko na sprawność wszystkich procesów, ale też na bezpieczeństwo. Dokładnie dopasowanie części jest gwarancją dobrej pracy urządzeń i ruchomych części. Dzięki technologii CNC w krótkim czasie powstają skomplikowane komponenty. Jest to o wiele efektywniejsza i bardziej ekonomiczna metoda niż ręczne obrabianie części, które jest procesem czasochłonnym.
Kolejną zaletą obróbki CNC jest powtarzalność. Raz wykonany projekt i odpowiednio ustawiona maszyna może wytworzyć nieskończenie wiele identycznych części, co w przypadku obróbki ręcznej jest w ogóle niemożliwe. Technologia CNC pozwala na skrócenie czasu cykli produkcyjnych, zmniejsza koszty produkcji w przypadku produkcji masowej. Trzeba także podkreślić, że sterowanie maszyn przez komputer sprawia, że cały proces produkcji jest dla pracowników łatwiejszy, przyjemniejszy i bezpieczniejszy. Umiejętność obsługi komputera eliminuje konieczność wysiłku fizycznego.
W jakich pracach budowlanych stosuje się maszyny CNC?
Maszyny CNC wykorzystywane są prawie w każdym rodzaju prac budowlanych, szczególnie tam, gdzie potrzebne są drobne elementy. Najczęściej wykorzystuje się je przy obróbce materiałów konstrukcyjnych takich jak elementy żelbetowe i stalowe, okucia budowlane, różnego rodzaju łączniki, podkładki, nakrętki oraz śruby. Tak powstałe części charakteryzują się wysoką jakością i dokładnością. Obrabianie CNC często stosuje się przy wykańczaniu elewacji, produkcji ścianek działowych, balustrad, wykładzin sufitowych oraz małych elementów dekoracyjnych takich jak listwy wykończeniowe czy grawerowania.