W jaki sposób sprawdzana jest jakość procesów obróbczych CNC?

Dzięki maszynom CNC znacznie wzrosła jakość procesów produkcyjnych, elementy są bowiem wytwarzane według ściśle określonych norm, zaś jakiekolwiek odchylenia od nich są naprawdę rzadkie. Dodatkowo w produkcji stosuje się metody kontroli jakości, by móc uniknąć błędów. Na czym dokładnie metody te polegają?

Czym są procesy obróbcze CNC?

Procesy obróbcze to wieloetapowe operacje, w zakres których wchodzi nie tylko sam czas pracy maszyny. Chodzi również o czas poświęcany na wymianę narzędzi, zamocowanie detalu czy wdrożenie programu, na podstawie którego będzie odbywać się produkcja.

Każde działanie musi być więc dokładnie obliczone i zoptymalizowane, by całość była jak najkrótsza. Wydajność to przecież ważny aspekt, dzięki któremu maszyny CNC cieszą się tak dużą popularnością i właściwie dziś produkcja masowa byłaby bez nich niemożliwa.

Kontrola międzyoperacyjna i ostateczna

Aby zachować wysoką jakość produkcji CNC, kontrola jakości musi być wykonywana nie tylko po zakończeniu czynności wytwórczych, ale również na wcześniejszych etapach. Wówczas sprawdza się różne cechy produktów i dokonuje porównania względem wytycznych zawartych w projekcie. Dokonuje się pomiarów m.in. powierzchni, chropowatości oraz twardości elementu. Ostatnią fazą jest natomiast dokonanie analizy porównawczej modelu 3D zawartego w komputerze z wyrobem rzeczywistym.

Narzędzia do sprawdzania jakości procesów obróbczych CNC

Aby móc kontrolować jakość procesów obróbczych CNC, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. W naszej firmie takie testy wykonujemy w Izbie Pomiarowej, wyposażonej m.in. w płytę granitową z wysokościomierzem. Kontrola jakości może być wykonywana jednak tylko przy zastosowaniu najczulszych narzędzi, aby pomiary były precyzyjne. Tutaj znaczenie może mieć bowiem różnica nawet dziesiątych części milimetra.

Inne typowe narzędzia pomiarowe to: suwmiarki, średnicówki, mikrometry, multimetry, szczelinomierze, dalmierze oraz wzorce łuków. Wszystkie muszą znajdować się centralach kontroli jakości procesów obróbczych CNC, aby mieć pewność, że produkty zgodne są z wytycznymi.

Sprawdzanie jakości procesów obróbczych CNC to wieloetapowy proces, który wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, a także specjalistycznej wiedzy. Jeśli chcą Państwo współpracować z firmą, która przywiązuje wagę do tego typu kontroli, serdecznie zachęcamy do współpracy.

Zapytanie ofertowe na zakup lasera światłowodowego