Rola i znaczenie obróbki CNC w branży motoryzacyjnej

maszyna cnc

Technologia CNC zrewolucjonizowała wiele branż. Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych szczególną rolę odegrało jednak w motoryzacji. Zautomatyzowanie linii produkcyjnych sprawiło, że bezpieczne samochody stały się dostępne praktycznie dla wszystkich. Jak CNC zmieniło branżę? Sprawdźmy!

Rozwój motoryzacji dzięki technologii CNC

Przede wszystkim obróbka CNC wpłynęła pozytywnie na wydajność fabryk. Obecnie pracują one w zasadzie bez przerwy, co byłoby niemożliwe do osiągnięcia przy obróbce ręcznej. Automatyzacja sprawiła, że producenci samochodów mogą wytwarzać ich dużo w stosunkowo niskim tempie. Maszyny nie mylą się, w związku z czym produkty niezwykle rzadko bywają wadliwe, rzadziej dochodzi też do przestojów w produkcji. Obróbka CNC gwarantuje też wysoką powtarzalność i precyzję, które są niezbędne w produkcji bezpiecznych pojazdów. Możliwość przeprogramowania obrabiarek sprawia, że producenci mogą dostarczać na rynek części niestandardowe, a nawet wykonywać perfekcyjne prototypy nowych modeli, zanim trafią one do produkcji.

Jak w motoryzacji wykorzystuje się obróbkę CNC?

Można śmiało powiedzieć, że maszyny CNC są wykorzystywane praktycznie na każdym etapie powstawania samochodu. Ramy deski rozdzielczej i inne elementy wnętrza mają otwory wykonane przez precyzyjne frezarki CNC. Obróbka CNC wykorzystywana jest też przy  wytwarzaniu silników rozruchowych i produkcji elementów silnika (np. głowic cylindrów). Dzięki niej możliwa jest też produkcja bezpiecznych przekładni zębatych stożkowych, znajdujących się w mechanizmach osi napędowych. Maszyny CNC wytwarzają niektóre części skrzyni biegów, zajmują się również wykańczaniem tych, które powstały poprzez odlewanie. Co ważne, technologia CNC umożliwia nie tylko produkcję elementów niestandardowych i rzadkich części zamiennych. Dzięki niej możliwe jest też odtworzenie niedostępnych  części do bardzo starych pojazdów, z użyciem lepszych i nowocześniejszych materiałów. Zastosowań obróbki CNC we współczesnej motoryzacji jest jednak o wiele, wiele więcej.

Zapytanie ofertowe na zakup lasera światłowodowego