Cięcie laserowe rur krok po kroku

Cięcie laserowe rur krok po kroku

Cięcie laserowe to jedna z najnowocześniejszych metod obróbki, wykonywana przy użyciu energii wiązki lasera i gazu technicznego, którym może być powietrze, azot lub tlen. Jak metoda ta wygląda w praktyce i jakie są jej główne zalety?

Charakterystyka cięcia laserowego 

Technika cięcia profili i rur odbywa się przy użyciu sprzętu sterowanego numerycznie (maszyny CNC). Dzięki zaprogramowanym w niej ustawieniom, można wykonywać skomplikowane kształty z maksymalną precyzją i dużą szybkością. Dużym atutem metody jest także to, że sprawdza się w przypadku wielu różnych materiałów, od tworzyw sztucznych, przez metale. Ciąć laserowo można bowiem m.in. gumę, poliwęglan, polietylen, polipropylen, piankę, folie metalowe, aluminium, a także skórę, tkaniny, karton i drewno.

Proces cięcia laserowego krok po kroku

Przy każdym zleceniu z użyciem maszyny laserowej tnącej technologią CNC, pierwszym krokiem jest wprowadzenie do systemu docelowych wymiarów elementu, które chcemy uzyskać. Tak zaprogramowana maszyna, pobiera rurę do przestrzeni tnącej i dokonuje precyzyjnych cięć, zgodnie z wymaganiami technicznymi. Po zakończeniu pracy przez laser, uzyskane części podlegają kontroli jakościowej pracowników firmy, którzy analizują, czy rury mają kształty i wymiary zgodne ze specyfikacją.

Jakie są główne zalety cięcia laserowego rur? 

Jednym z głównych atutów tego rozwiązania jest bardzo duża precyzja przy szybkości całego procesu. Dodatkowo szczelina, która powstaje w rezultacie cięcia laserem jest niewiele większa, aniżeli wiązka światła laserowego, dzięki czemu można uzyskiwać różnorodne kształty przy minimalnym odpadzie materiału. Metoda ta ma także wiele zalet dla samych producentów, bowiem maszyny przeznaczone do cięcia laserowego zużywają się stosunkowo wolno. Nie ma przede wszystkim problemów ze stapiającymi się głowicami, co gwarantuje oszczędności zarówno dla wytwórcy, a także samego zlecającego.

Cięcie laserowe to metoda, które na dobre zadomowiła się w wielu gałęziach przemysłu, pozwalając na jej wykorzystywanie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym oraz lotniczym. Precyzja ta jest dostępna także dla małych firm, które mogą zlecić usługę cięcia laserowego podmiotom posiadającym przeznaczone do tego celu narzędzia, takim jak nasza.

Zapytanie ofertowe na zakup lasera światłowodowego