Obróbka wibrościerna jest metodą umożliwiającą wygładzanie i polerowanie różnych powierzchni, najczęściej niewielkich elementów. Oparta jest na mechaniczno-chemicznej metodzie wykańczania różnych powierzchni. Podczas tego procesu detale przemieszczają się w mieszance kształtek tworzywowych bądź ceramicznych. Wykorzystując tą metodę, korzysta się również z płynów technologicznych ułatwiających obróbkę oraz wody, które znajdują się w czaszy roboczej urządzenia wibracyjnego.
Kiedy stosuje się obróbkę wibrościerną i jak ją wykonać?
Obróbka wibrościerna wykonywana jest przez specjalną maszynę napędzaną za pomocą silnika wibracyjnego, który poprzez wibrację wprawia w ruch wsad. Ruch może zostać wymuszony również przez rotację bądź siłę odśrodkową. Na wskutek tego kształtki trą o detale, co sprawia że zadziory i wszelkie nierówności zostają usunięte, a krawędzie zaokrąglone. Detale poddane obróbce wibrościernej dodatkowo zostają wypolerowane. Ten rodzaj obróbki nazywany jest również metodą pojemnikową. Można wykorzystać ją do obróbki różnorodnych materiałów, jak na przykład: metal, drewno, plastik, ceramika, sztuczne i naturalne kamienie, guma czy szkło.
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego urządzenia do efektu, jaki chcemy uzyskać, a także od finalnego rozmiaru, kształtu i wagi polerowanych elementów. Obróbka wibrościerna jest bardzo powszechnie wykorzystywana w branży jubilerskiej do polerowania biżuterii, ale także w różnego rodzaju zakładach przemysłowych w celu odpowiedniego przygotowania elementów do dalszych kroków. Za pomocą urządzeń wibrościernych uzyskuje się idealną gładkość produktów, co sprawia że wykorzystywane są również do produkcji elementów dla branży lotniczej, motoryzacyjnej oraz lotniczej.
Obróbka wibrościerna, oprócz samego faktu idealnego wykończenia powierzchni daje również możliwość wprowadzenia automatyzacji procesów, które do niedawna musiały być wykonywane manualnie. Pozwala to na znaczne usprawnienie pracy, a także zwiększenie jej dokładności. Stosowanie tych maszyn pozwala na sporą oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu.