Ogólnie o stali

Stop żelaza i węgla, plastycznie obrobiony i obrabialny to stal. W tym stopie węgiel stanowi około 2,06 % (graniczna rozpuszczalność węgla w żelazie) i ma z reguły postać perlitu płytkowego, ale może się zdarzyć, że wystąpi w otoczeniu ziaren ferrytu w postaci kulkowej. Zgodnie z Polską Normą PN-EN 10030:2003 stal zawierać powinna natomiast więcej żelaza niż jakiegokolwiek innego pierwiastka. Ponadto w składzie mogą znaleźć się domieszki miedzi, niklu, manganu, chromu, tytanu, wolframu, a także azot, tlen, siarka bądź zanieczyszczenia. To właśnie do składu stopu zależne są poszczególne parametry surowca, m.in. jego twardość – tym większa, im większa zawartość węgla.

Jak otrzymuje się stal?

Stop otrzymywany jest w procesie świeżenia bądź – co stosowane jest współcześnie – przy wykorzystaniu pieców konwertorowych, łukowych lub próżniowych, umożliwiających produkcję wysoko gatunkowego materiału. Podczas pierwszego procesu hutniczego otrzymuje się staliwo w formie kęsów, w kolejnym kroku przerabia się stal w procesie obróbki plastycznej. Dzięki temu można uzyskać między innymi płaskowniki, pręty, rury, blachę oraz innego rodzaju materiały. Konkretne parametry przedmiotów można osiągnąć dzięki konkretnym rodzajom usługi CNC.

Wykorzystanie stali

Materiał wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju wyrobów hutniczych, które sprawdzają się w technice oraz wielu obszarach motoryzacji, w meblarstwie, a nawet w przemyśle spożywczym (do stworzenia opakowania). Zdecydowanie jednak najczęściej wyroby ze stali stosowane są w budownictwie. Stanowią jeden z powszechniej stosowanych rozwiązań do wykonywania konstrukcji metalowych, czy zbrojenia materiałów. Najpowszechniej do tego rodzaju zastosowań wykorzystywane są stale niskostopowe oraz stale ogólnego przeznaczenia (niestopowe).

Zapytanie ofertowe na zakup lasera światłowodowego